Aktivno oglje: Pomaga rastlinam in odlično zatira polže

Aktivno oglje, ki je že dobro znano po svoji uporabi v medicini, živilski industriji, kozmetiki ter kot filter za čiščenje zraka in vode, svoje mesto pa najde tudi v kmetijstvu in pri vrtičkarjih. Priljubljenost med pridelovalci rastlin je zrasla zaradi raznolikih načinov uporabe. Načini uporabe vključujejo njegovo uporabo na tleh, za zaščito pred boleznimi in škodljivci ter za zatiranje polžev.

Ena izmed glavnih aplikacij aktivnega oglja v kmetijstvu je izboljšanje strukture tal in uravnavanje kislosti. Priporočljivo ga je uporabiti v obliki granul ali kristalov, ki jih primešamo zemlji v količini 200 g/m². Na gredice ga potresemo po površini in ga premetavamo z grabljami. S slednjim spodbudimo mešanje z zemljo ter preprečimo pojav glivičnih obolenj na koreninah rastlin. V primeru bolezni lahko aktivno oglje dodamo neposredno ob rastlino, tako da ga zakopljemo.

Odlično sredstvo za zatiranje polžev

Aktivno oglje se izkaže tudi kot odlično sredstvo za zatiranje polžev, ki lahko povzročajo veliko škode na vrtu in cvetličnem vrtu. Kristale aktivnega oglja raztresemo po površini, ko se po dežju ali zalivanju nekoliko posušijo. Ostri robovi kristalov bodo polžem raztrgali nogo, s čimer jih odvrnemo od premikanja po tretiranih območjih. Za dodatno zaščito pred polži lahko izdelamo obrambni pas in ga potresemo z aktivnim ogljem v 10 do 15 cm široki plasti. Nanos je treba po vsakem dežju ponoviti.

Poleg tega aktivno oglje igra pomembno vlogo pri zaščiti ran na rastlinah, kot so rezi, poškodbe, zlomi ali rane od toče. V obliki prahu se nanese na rane, kar preprečuje prodiranje patogenov in preprečuje napade škodljivcev, saj rane predstavljajo vhodna vrata za njih.

Pri sajenju rastlin je priporočljivo korenino predhodno obdelati s prahom aktivnega oglja, počakati, da se prah posuši, nato pa rastlino posaditi.

Aktivno oglje je tako postalo nepogrešljivo orodje za pridelovalce rastlin. Omogoča namreč izboljšanje tal, zaščito pred škodljivci in boleznimi ter preprečuje negativne vplive okolja na rastline. Z njegovo uporabo kmetovalci pridobijo zdravje rastlin, obilo pridelka in trajnostno ter okolju prijazno kmetijsko prakso.

[Vir: Agro klub]; Foto: Pexels, Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja