Kaj povzroča krče v stopalih in kako pomaga masaža
Mišični krči so dolgotrajne, boleče, nehotene kontrakcije mišic. Mišični krči in krči lahko pojavijo v različnih delih telesa, najpogostejši pa so v mišicah nog in stopal.
Občutek krčev v nogah
Mišični krči v stopalih se počutijo kot intenzivni krči, najpogosteje v lokih stopal ali prstov, ki jih ni mogoče nadzorovati. Mišične kontrakcije lahko trajajo nekaj sekund ali minut, kar povzroči močno zategovanje mišice, bolečino in oster ali globok boleč občutek. Bolečina ponavadi popusti, ko se mišične kontrakcije sprostijo, ko krči izginejo.
Nočni krči
Nočni krči v nogah (imenovani nočni krči v nogah ) povzročajo težave s spanjem. Nočni krči lahko prizadenejo ljudi katere koli starosti, vendar so pogostejši in intenzivnejši pri starejših odraslih.
Vzroki
Obstaja veliko različnih vzrokov za krče v stopalih. Slednji vključujejo telesno aktivnost, slabo obutev, elektrolitsko neravnovesje, nevrološke motnje itd.
Telesna aktivnost
Energična vadba in dolgotrajno stanje lahko utrudita mišice nog in stopal, do stopnje, ko to povzroči bolečino in krče, saj si od aktivnosti niste zagotovili dovolj počitka. To se lahko zgodi med ali takoj po vadbi ali stanju. Raztezanje po koncu lahko zmanjša tveganje za mišični krč.
Slaba obutev
Visoke pete ali čevlji z ravnim podplatom lahko mišice, ki podpirajo stopalne loke, obremenijo in napnejo, kar povzroči utrujenost mišic.
Neravnovesja elektrolitov
Krčenje mišic je posledica stimulacije mišičnih vlaken iz živčnih celic, ki so za pravilno delovanje odvisne od specifičnih ravni elektrolitov, kot so natrij, kalij, kalcij in magnezij.
Neravnovesja elektrolitov , ki so lahko posledica driske , dialize in ciroze , lahko spremenijo normalno delovanje živcev in mišic ter povzročijo mišične krče.
Endokrine motnje
Endokrine motnje porušijo ravnovesje hormonov v telesu, kar neposredno vpliva na ravni elektrolitov in lahko povzroči elektrolitsko neravnovesje. Endokrine motnje, ki lahko povzročijo mišične krče, vključujejo:
- Hipotiroidizem (nezadostno delovanje ščitnice)
- Hipertiroidizem (prekomerno delovanje ščitnice)
- Sladkorna bolezen tipa 2
- Addisonova bolezen (redka motnja, pri kateri nadledvične žleze ne proizvajajo dovolj hormonov)
Nevrološka stanja
Nevrološka stanja, ki lahko povzročijo krče stopal, vključujejo:
- Stiskanje živčnih korenin (živčnih korenin hrbtenjače)
- Nevropatija (poškodba živcev)
- Bolezni motoričnih nevronov
- multipla skleroza (MS)
- Distonija (motnja gibanja, ki povzroča nehotene mišične krče)
- Parkinsonova bolezen
Periferna vaskularna bolezen
Periferna vaskularna bolezen povzroči poškodbe krvnih žil. Te žile mišice oskrbujejo kisikom, kar spremeni normalno delovanje mišic in lahko povzroči krče v stopalih.
Stranski učinki zdravil
Nekatera zdravila lahko povzročijo mišične krče kot stranski učinek zaradi motenih ravni hormonov in elektrolitov. Ta zdravila vključujejo:
- Raloksifen (zdravi in preprečuje osteoporozo)
- naproksen (protivnetno)
- Teriparatid (zdravje kosti)
- Dolgodelujoči β2-agonisti (zdravljenje astme)
- Diuretiki, ki varčujejo s kalijem (zdravila, ki pospešujejo uriniranje)
- Tiazidni diuretiki (zdravljenje visokega krvnega tlaka)
- Statini (zdravila za zniževanje holesterola)
- Diuretiki zanke (zdravljenje hipertenzije in edema zaradi srčnega popuščanja)
- Konjugirani estrogeni (zmanjšajo simptome menopavze)
Olajšanje prinese masaža
Masažna terapija je pogosto in koristno zdravilo za krče v stopalih. Masažni terapevt pri masaži stopal uporablja svoje roke ali posebna orodja za gnetenje, drgnjenje, božanje ali mobilizacijo mehkih tkiv stopal, vključno z mišicami stopal, da spodbudi cirkulacijo ali pretok krvi.
Povečan pretok krvi v stopalih prinese celicam več kisika in hranilnih snovi ter pomaga očistiti škodljive presnovne odpadne produkte, ki se lahko kopičijo v mišicah.
Če stopalo doživi travmo, se lahko mišice stopala krčijo zato, da zaščitijo poškodovano območje, zmanjšajo obseg gibanja sklepa in zaščitijo pred nadaljnjimi poškodbami.
Masaža stopal lahko zmanjša razpoke v mišicah ali krče, pospeši celjenje poškodovanega tkiva in zmanjša adhezije ali brazgotine, ki bi lahko bile prisotne na stopalih po poškodbi ali operaciji.