Najpogostejše napake staršev, ki vplivajo na duševno zdravje otrok

Starševstvo je izjemno zahtevno delo in včasih starši naredimo določene napake, ki škodujejo otrokovemu duševnemu zdravju. Kot pojasnjujejo psihologi, večino teh napak naredijo starši povsem nezavedno. A vseeno škodujejo svojim otrokom, kar ima lahko negativne posledice tudi v njihovi zrelosti. Današnji svet in okolje, v katerem živimo, je namreč izjemno stresno, ne le za odrasle, ampak tudi za otroke. Psihologi svetujejo, da je prav zaradi tega bolje prepoznati in se izogibati določenim napakam staršev, ki vplivajo na duševno zdravje otroka.

Ignoriranje otrokovih občutkov in čustev

Majhni otroci se ne znajo najbolje soočiti s svojimi občutki, zato se pogosto odzovejo burno ali neprimerno. V teh primerih znajo starši otroka včasih pomiriti tako, da mu rečejo, naj ne bo žalosten ali naj se umiri. Psihologi trdijo, da je to popolnoma napačno, saj, kot pravijo, otroka prepriča, da njegovi občutki niso veljavn. To lahko vpliva na njegove sposobnosti reševanja problemov v prihodnosti.

Rešitev vsake njihove težave

Povsem razumljivo je, da skušajo starši otroku pomagati, ko ima določeno težavo. Če pa vsakič vskočimo in namesto njega rešimo njegovo težavo, psihologi trdijo, da mu s tem naredimo več škode kot koristi. Vsak otrok se mora zavedati, da so neuspehi del življenja in priložnost. Nauči se nekaj novega, sicer ne bo nikoli postal samostojen in samozavesten odrasel človek.

Pretirano popuščanje otrokovim željam

Otroka obsipavati z ljubeznijo je dobro, a ne, če vključuje darila, ki jih niti ne potrebuje. Mnogi starši ugodijo vsaki zahtevi svojega otroka, saj mislijo, da bodo tako srečnejši. Vendar to ne drži, saj se lahko izpolnjevanje vseh njegovih želja izjalovi, saj otrok v tem primeru pogosto izgubi samokontrolo. Ko ne izpolnite njihovih zahtev, postanejo otroci jezni in včasih nasilni. Prav tako jih starši s tem vedenjem učijo, da so materialne stvari najpomembnejše, kar je lahko zelo slabo.

Pričakovanje popolnosti od otroka

Nihče ni popoln, zato starši ne smejo pričakovati, da bo njihov otrok popoln. Pričakovati popolnost od otrok je ena najpogostejših napak staršev. Namesto tega bi jih morali naučiti postavljati cilje in se po najboljših močeh potruditi za dosego teh ciljev. Visoka postavitev letvice lahko le negativno vpliva na njihovo stopnjo samozavesti in vpliva tudi na njihovo duševno moč. S tem izgubijo svojo občutljivost, medtem ko poskušajo doseči rezultate.

VIR Foto: Pexels  

Dodaj odgovor