Nasveti: Kako se ob upokojitvi spopadati z depresijo
Ko se ljudje upokojijo, se od njih pričakuje, da bodo delali stvari, ki jih zaradi dolgih delovnih ur ali burnega življenja niso mogli. Naj bo to vrtnarjenje, šport ali potovanje, lahko je karkoli. Življenje naj bi bilo preprosto in od tebe se pričakuje, da boš po upokojitvi pomirjen. Vendar je tudi naravno, da se nekateri ljudje po upokojitvi počutijo depresivno. Glede na študijo iz leta 2020, približno eden od treh ljudi, ki se upokojijo, trpi za depresijo. Od težavne upokojitve se lahko poslovite tako, da se naučite ravnati z depresijo.
Kaj je upokojitvena depresija?
Upokojitvena depresija se nanaša na stanje, ko ljudje občutijo žalost, tesnobo ali depresijo po upokojitvi iz svoje dolgoletne kariere ali službe. To je psihološki in čustveni odziv na pomembno življenjsko spremembo, ki jo predstavlja upokojitev. Ko se ljudje upokojijo je to za njih velik življenjski dogodek, ki lahko prinese različne izzive in prilagoditve. Te vključujejo:
1. Izguba identitete
Za marsikoga kariera ali služba postane sestavni del identitete. Po upokojitvi se bodo morda borili z občutkom za namen in smer.
2. Socialna izolacija
Upokojitev lahko privede do zmanjšanja socialnih interakcij, še posebej, če je bilo vaše delo vaš glavni vir socialnih povezav.
3. Finančne skrbi
Skrbi glede finančne stabilnosti ali upravljanja denarja med upokojitvijo lahko povzročijo stres in tesnobo.
4. Spremembe v rutini
Strukturiran delovni urnik po upokojitvi pogosto izgine, zaradi česar se nekateri ljudje počutijo izgubljene ali brez občutka dnevnega namena.
5. Skrbi za zdravje
Zdravstvene težave, ki jih prinaša staranje, lahko povečajo čustveno breme upokojitve.
6. Občutki nekoristnosti
Nekateri ljudje se lahko počutijo nekoristne ali verjamejo, da ne prispevajo več k družbi.
Nasveti za spopadanje z upokojitveno depresijo
Obvladovanje upokojitvene depresije zahteva kombinacijo samozavedanja, pozitivnih strategij obvladovanja in iskanja podpore pri drugih. Tu so nasveti, kako premagati upokojitveno depresijo:
1. Priznajte svoja čustva
Zavedajte se in sprejmite, da je občutek potrtosti ali tesnobe zaradi upokojitve nekaj normalnega. Izogibajte se zatiranju čustev. Namesto tega si dovolite, da jih občutite in izrazite.
2. Ostanite socialno povezani
Sodelujte v družbenih dejavnostih za boj proti izolaciji. Ohranite stike s prijatelji, družino in nekdanjimi sodelavci, tudi če jih ne vidite več v službi. Pridružite se klubom, delajte kot prostovoljci ali sodelujte v dogodkih skupnosti, da zgradite nova socialna omrežja.
3. Ustvarite rutino
Vzpostavite dnevni urnik ali rutino, ki zagotavlja strukturo in namen. To lahko vključuje dejavnosti, kot so telovadba, ukvarjanje s hobiji in branje.
4. Raziščite nova zanimanja
Upokojitev je priložnost za raziskovanje strasti in interesov, za katere med kariero niste imeli časa. Odkrijte nove hobije ali si oglejte stare, da v svoje življenje vnesete veselje in izpolnitev.
5. Postavite si cilje
Določite jasne in dosegljive cilje za svojo upokojitev. Ne glede na to, ali so povezani z osebnim razvojem, potovanjem ali vključevanjem v skupnost, vam lahko cilji dajo občutek namena.
6. Finančno načrtovanje
Rešite morebitne finančne težave z ustvarjanjem realističnega proračuna in finančnega načrta. Poiščite nasvet finančnega svetovalca, če je potrebno, da ublažite stres glede denarnih zadev.
7. Ohranjajte telesno zdravje
Redna vadba, uravnotežena prehrana in dovolj spanja so ključnega pomena za splošno dobro počutje. Fizično zdravje lahko pozitivno vpliva na vaše razpoloženje in duševni pogled.
8. Vadite pozornost
Preizkusite nekaj tehnik čuječnosti, saj lahko pomagajo zmanjšati stres in povečati čustveno odpornost.
9. Ostanite odprti za spremembe
Sprejmite spremembe, ki jih prinaša upokojitev, in bodite odprti za preizkušanje novih izkušenj. Gojite pozitivno miselnost in na upokojitev glejte kot na priložnost za rast in samoodkrivanje.
Če upokojitvena depresija postane močna ali vztraja, razmislite o pogovoru s strokovnjakom za duševno zdravje. To je zato, ker lahko depresija ob upokojitvi potencialno postane resnejša, če je ne obravnavamo ustrezno. Medtem ko je med prehodom v pokoj normalno doživeti določeno stopnjo prilagajanja ter čustvene vzpone in padce, lahko nekateri ljudje ugotovijo, da njihovi občutki depresije sčasoma vztrajajo ali se stopnjujejo. Če upokojitvene depresije ne obvladate ustrezno, lahko poslabša vaše duševno zdravje.