Nezakonita spletna prodaja semaglutida ogroža zdravje potrošnikov

Raziskovalci iz ZDA in Madžarske so v novi študiji, objavljeni v reviji JAMA Network Open, razkrili alarmantne ugotovitve glede spletne prodaje semaglutida, priljubljenega zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in debelosti, znanega pod blagovnima znamkama Wegovy in Ozempic. S svojo učinkovitostjo pri hujšanju je semaglutid postal izjemno iskan. Slednje pa je privedlo do pomanjkanja in razširjene zlorabe, vključno s prodajo ponarejenih različic na spletu.

Raziskovalci s kalifornijske univerze San Diego in univerze v Pécsu so analizirali sestavo izdelkov, kupljenih prek spletnih lekarn. Ugotovili so, da več kot 40 odstotkov teh lekarn deluje nezakonito. Med testiranimi vzorci jih je le polovica dejansko dostavila izdelek, pri čemer so bili vsi neregistrirani ali brez licence. Šokantno je, da je en vzorec vseboval povečano prisotnost endotoksina. Omenjeno kaže na možno kontaminacijo, čeprav niso odkrili nobenih živih sposobnih mikroorganizmov.

Analiza vzorcev je pokazala, da je aktivna sestavina semaglutid prisotna v precej nižjih stopnjah čistosti, le med 7 in 14 odstotki v primerjavi z oglaševanimi 99 odstotki. Poleg tega je količina semaglutida presegala označeno količino v vsakem vzorcu za 29 do 39 odstotkov. Našteto pa predstavlja resno tveganje za zdravje potrošnikov.

Naraščajoče število zastrupitev

Študija je tudi razkrila, da so ameriški centri za zastrupitve poročali o 1500-odstotnem povečanju klicev, povezanih s semaglutidom. Podatek tako potrjuje naraščajoče zdravstveno tveganje zaradi zlorabe in ponarejenih izdelkov. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je junija izdala opozorilo glede ponarejenih izdelkov, odkritih v Braziliji, Združenem kraljestvu in ZDA. Ponaredki so vsebovali nedeklariran insulin in lahko povzročijo resne zdravstvene zaplete.

Evropska agencija za zdravila (EMA) je oktobra 2023 opozorila na kroženje ponarejenega zdravila Ozempic zunaj zakonite dobavne verige in poudarila zdravstvena tveganja, povezana z nakupom in uporabo ponarejenih izdelkov. Poudarili so pomen prepoznavanja registriranih spletnih lekarn, ki jih je mogoče prepoznati po skupnem logotipu EU.

Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je v izjavi za Euronews Health opozorila na nevarnosti nakupa zdravil iz nereguliranih virov. “Če ima zdravilo neznane učinkovine, lahko ne bo imelo želenega učinka, lahko pride do nepričakovanega medsebojnega delovanja z drugimi zdravili, ki jih bolnik jemlje, ali lahko povzroči nevarne stranske učinke,” je poudarila agencija, ki je izdala opozorilna pisma internetnim lekarnam zaradi nezakonitih dejavnosti.

Raziskovalci in zdravstvene oblasti pozivajo potrošnike k previdnosti pri nakupu zdravil na spletu in k izbiri le zakonitih in licenciranih virov, da bi se izognili nevarnostim, povezanim s ponarejenimi in neregistriranimi zdravili.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Zajem zaslona/fotografija je simbolna

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja