Priporočila za varno bivanje na soncu in v vodi

Da se boste bolje in lažje pripravili na prihajajočo poletno vročino, vam predstavljamo koristna priporočila. Sončno in toplo vreme kar kliče po bivanju zunaj in aktivnostih v naravi. Poletni meseci so znani po izletih, potovanjih in bivanju na morju in s tem povečani izpostavljenosti kože soncu. V zmernih količinah sonce pozitivno vpliva na vaše zdravje. Intenzivno izpostavljanje soncu pa nosi s seboj tveganja, o katerih je pomembno biti obveščen, da lahko na soncu uživate zmerno in odgovorno!

UV žarki

Del sončne energije nas doseže preko ultravijoličnih (UV) žarkov . Ločimo UVA , UVB in UVC žarke.

  • UVB žarki imajo krajšo valovno dolžino in dosežejo površinsko plast kože
  • UVA žarki imajo daljše valovne dolžine in dosežejo globlje plasti kože
  • UVC žarki vas ne dosežejo, ker jih ustavi ozonski plašč.

UVA in UVB žarki so odgovorni za porjavelost, izgorelost in staranje kože. Povezani so tudi s tveganjem za nastanek kožnega raka. UV-indeks je številka, ki označuje stopnjo nevarnosti UV-sevanja. Višja kot je, večja je nevarnost škodljivih učinkov UV-sevanja.

Sončne opekline

Sončne opekline so relativno pogosta vnetna stanja kože, ki jih povzročajo UV-žarki, za katera so značilni rdečina, občutljivost, oteklina in luščenje kože. Sončne opekline pogosto niso takoj opazne, prvi simptomi pa se pokažejo šele nekaj ur po škodljivem izpostavljanju kože soncu. Čim prej se zatecite v senco in poskrbite za dovolj tekočine. Večina opeklin mine v petih dneh. Simptome bolečine in nelagodja pa lahko omilimo s hlajenjem poškodovanega dela kože in nego kože z vlažilnimi kremami ali losjoni.

V primeru posebej močnih ali velikih opeklin, hudih bolečin, povišane telesne temperature in dehidracije je treba poiskati pomoč zdravnika. Najboljši način za ohranjanje zdrave kože je omejitev časa, ki ga preživite na soncu. Če lahko, omejite čas, ki ga preživite na soncu, in se izogibajte biti zunaj med 10.00 in 17.00.

Posebno pozornost je treba nameniti zaščiti novorojenčkov in majhnih otrok, pri čemer se je najbolje izogibati izpostavljanju otrok, mlajših od šest mesecev, neposredni sončni svetlobi. Pri starejših otrocih povečajt previdnost in se dosledno držite zgoraj navedenih ukrepov zaščite pred soncem.

Priporočila za varno bivanje v vodi

Stalni nadzor otrok v vodi

Manjši otroci se lahko v kratkem času, v zelo majhni količini vode (le nekaj centimetrov visoki) utopijo. Naj bodo pod stalnim nadzorom, tudi pri kopanju v kadi in majhnih, plastičnih bazenih. Stalni nadzor staršev ali drugih odraslih je eno od osnovnih pravil varnosti in preprečevanja utopitev majhnih otrok.

Zaščita dostopa do bazenov in posod za vodo

Otrokom je treba onemogočiti prost dostop do bazenov, posod za vodo in drugih vodnih virov. Bazeni morajo imeti dovolj visoke zaščitne ograje. Varnostni pokrovi na posodah z vodo, vodnjakih in drugih podobnih mestih morajo biti zaklenjeni in zaščiteni pred dostopom otrok. Na dvoriščih v bližini hiš ne puščajte večjih posod, ki jih lahko napolnite z vodo.

Obvladovanje veščine plavanja

Učenje plavanja zmanjša tveganje utopitve pri majhnih otrocih za 88 %. Otroke, ki so končali plavalni trening, je treba še vedno nenehno nadzorovati in jim pomagati pri osvajanju in izpopolnjevanju plavanja. Poleg šol in plavalnih tečajev za otroke so organizirani tudi plavalni tečaji za odrasle. Odrasli, ki niso dobri plavalci, naj plavajo v plitvem delu in pod nadzorom drugih bolj izkušenih plavalcev.

Nošenje varnostnega jopiča

Otroci, ki ne znajo plavati, naj nosijo zaščitni jopič, ki ustreza njihovi starosti, višini in teži ter so pod stalnim nadzorom. Uporabljajo lahko tudi varnostne pasove ali rokavčke, vendar je pri njihovi uporabi potrebna dodatna previdnost, saj ne zagotavljajo tako visoke stopnje varnosti kot jopič. Varnostni jopič je pri vožnji čolnov ali drugih plovil priporočljiv za vse osebe, otroke in odrasle.

Poznavanje ukrepov za varno vedenje v vodi

Kopanje in plavanje poleg zabave prinašata tudi nevarnost utopitve. Zato naj vsi upoštevajo ukrepe varnega vedenja v vodi. V vodo vstopajte postopoma, plavajte v družbi, ne skačite v vodo, zlasti ne s skoki na glavo in ne zadržujte diha pod vodo dlje časa. Priporočljivo je, da v vodo ne vstopite takoj po jedi, ampak vsaj dve uri po jedi.

Posebno previdno plavanje za ljudi s kroničnimi boleznimi

Osebe s kroničnimi boleznimi, predvsem boleznimi srca, sladkorno boleznijo in epilepsijo, naj upoštevajo zdravnikova priporočila o ravnanju v poletni vročini. Upoštevajo naj naročeno terapijo, vedeti pa morajo tudi, da lahko nekatera zdravila povzročijo neželene učinke, ki lahko povečajo nevarnost utopitve. Praviloma naj se ljudje z epilepsijo kopajo v družbi drugih ljudi.  

Izogibanje uživanju alkohola

Alkohol poveča tveganje za utopitev zaradi številnih negativnih učinkov, vključno z motnjami zavesti, zmanjšanim nadzorom sklepanja, motnjami motorične koordinacije in številnimi drugimi spremembami v človeškem telesu.

vir Foto: Pexels Portal24

Dodaj odgovor