Razlika med retinolom in retinoidi in kako jih uporabljati

Retinol in retinoidi po imenu zvenijo podobno, zato jih pogosto zamenjujejo, a te molekule niso enake. Čeprav na kožo delujejo podobno, je retinol blag derivat vitamina A, medtem ko retinoidi oziroma retinojska kislina predstavljajo bistveno bolj agresivne oblike derivatov vitamina A. Retinoidi sodijo v skupino zdravil in jih je mogoče dobiti le na zdravniški recept, medtem ko v vseh izdelkih, ki jih lahko kupite na policah lekarne, najdemo samo retinol.

Retinol in retinoidi: katera formula je učinkovitejša?

Tako retinol kot retinoidi imajo kemično gledano enak učinek: spodbujajo nastajanje kolagena, mehčajo in gladijo kožo ter zmanjšujejo pigmentacije. Nežnejša varianta – retinol potrebuje malo dlje.

Redna uporaba retinola doseže enak učinek kot izdelki z retinoidom v nizki koncentraciji, vendar brez povzročanja draženja. Za enak učinek pa morate biti potrpežljivi. V nasprotju s splošnim mnenjem je treba kreme z retinolom uporabljati neprekinjeno več mesecev, da bi dosegli viden učinek.

Kateri povzroči stranske učinke?

Okoli krem ​​z retinolom pogosto krožijo zgodbe o stranskih učinkih. Najpogosteje se nanašajo na njegove močnejše sorodnike, retinoide. Neželeni učinki uporabe krem ​​z retinolom v obliki draženja, luščenja in suhe kože so redki. Neželeni učinki se pogosteje pojavijo pri uporabi retinoidov.

Če nameravate prvič uporabiti kremo z retinolom, si vzemite kremo z oznako ”za občutljivo kožo”. Tako se izognete neželenim kožnim reakcijam. To je znak, da izdelek vsebuje nižjo koncentracijo učinkovin. Na ta način boste koži omogočili, da se postopoma navadi, še posebej, če imate občutljivo polt. Po nekaj tednih, če se je koža dobro odzvala na pripravek, lahko preidete na tistega z nekoliko višjim odstotkom retinola.

Kako uporabljati kreme z vitaminom A?

Kreme z retinolom in retinoidi nanesite v majhni količini, da zmanjšate tveganje morebitnega draženja. Vedno jih nanašajte na suho kožo, za boljšo vpojnost. Morda je najbolje pred spanjem, da boste čez dan kožo zaščitili z vlažilno kremo z UV faktorjem .

Če že nekaj časa uporabljate retinol ali retinoinsko kislino in ju vaša koža dobro sprejema, ni razloga, da svoje najljubše kreme ne uporabljate ves dan, tudi v toplejših mesecih. Kljub temu, da strokovnjaki razbijajo mit, da retinoidi in retinol povečujejo tveganje za sončne opekline, se jim je na plaži najbolje izogniti.

vir Foto: Pexels

Dodaj odgovor