Uspavalna moč masaže: Zakaj med masažo zaspimo?

Masaža je že tisočletja znana po svojih sproščujočih učinkih na telo in duha. Poleg tega, da pomaga pri lajšanju bolečin in napetosti v mišicah, je masaža tudi izjemno učinkovita pri sproščanju in zmanjševanju stresa. Pogosto se zgodi, da ljudje med masažo zaspi. Zakaj je temu tako?

Ob začetku masaže, se vaše telo začne odzivati na prijetne pritiske in gibe, ki jih izvajajo roke maserja. Ena od prvih fizioloških sprememb, ki jih povzroči masaža, je povečanje prekrvavitve po celem telesu. To vodi do boljšega pretoka kisika in hranilnih snovi v mišice ter do odstranjevanja odpadnih snovi, kot je mlečna kislina. Ko se napetost v mišicah zmanjša, telo začne pošiljati signale sprostitve v možgane.

Poleg tega masaža spodbuja proizvodnjo endorfinov, ki so naravni hormoni sreče in sprostitve v telesu. Endorfini ne le zmanjšujejo bolečino, ampak tudi pomagajo izboljšati razpoloženje in ustvariti občutek globoke sproščenosti. Posledično se zmanjša raven stresnega hormona kortizola, kar dodatno pripomore k občutku umirjenosti in pripravi telo na počitek.

Vloga živčnega sistema

Med masažo se aktivira parasimpatični živčni sistem, ki je odgovoren za sprostitev telesa. Ta del živčnega sistema nasprotuje simpatičnemu živčnemu sistemu, ki je odgovoren za odziv “boj ali beg” in je povezan s stresom ter napetostjo. Ko prevlada parasimpatični živčni sistem, se srčni utrip upočasni, krvni tlak se zniža, dihanje postane globlje in počasnejše, telo pa se začne pripravljati na stanje počitka.

Poleg tega masaža pogosto vključuje tehnike, kot so počasni in ritmični gibi ter globoko dihanje, ki sami po sebi posnemajo stanje sprostitve, ki ga občutimo pred spanjem. Ko se telo navadi na te ritmične gibe in se dihanje uskladi z njimi, se živčni sistem preklopi v način počitka, kar lahko povzroči, da preidemo v stanje zaspanosti.

Učinki na možgane

Med masažo se poveča tudi sproščanje serotonina, nevrotransmiterja, ki je tesno povezan z občutkom sreče in blagostanja. Serotonin je predhodnik melatonina, hormona, ki uravnava cikel spanja in budnosti. Povečana raven serotonina tako lahko pripomore k hitrejši proizvodnji melatonina, kar povzroči občutek zaspanosti.

Poleg serotonina masaža vpliva tudi na druge nevrokemikalije, kot so dopamin in oksitocin, ki prav tako prispevajo k občutku sprostitve in povezanosti. Ko so ti hormoni in nevrotransmiterji v ravnovesju, možgani prejmejo signal, da je varno sprostiti se in celo zaspati.

Masaža je torej več kot le telesna terapija; gre za kompleksno interakcijo med telesom in možgani, ki sproži vrsto fizioloških in nevrokemičnih procesov. Te spremembe vodijo do globokega občutka sprostitve in zaspanosti, kar pojasnjuje, zakaj toliko ljudi med masažo zaspi. To ni le znak sproščenosti, ampak tudi dokaz, kako močno lahko masaža vpliva na naše splošno počutje in zdravje.

Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja