Visok krvni tlak lahko povzroči poškodbe nekaterih delov možganov
Raziskovalci so odkrili, da visok krvni tlak lahko povzroči demenco, saj poškoduje dele možganov. Znanstveniki so namreč prvič identificirali področja organa, ki lahko povzročijo izgubo spomina, če so poškodovani.
Avtorji omenjene študije so s pomočjo magnetne resonance (MRI) ugotovili, kako visok krvni tlak vpliva na dele možganov. Posvetili so se delom, za katere domnevajo, da so odgovorni za spomin in miselne sposobnosti.
Poznejši testi na italijanskih bolnikih s hipertenzijo so potrdili, da so ti predeli neposredno vplivali na to, ali bodo razvili demenco. Skupina raziskovalcev je dejala, da bi odkritje lahko pomagalo pri novih preventivnih zdravljenjih za nevarno stanje.
Tomasz Guzik z Univerze v Edinburghu je dejal: ”Upamo, da nam bodo naše ugotovitve pomagale razviti nove načine za zdravljenje kognitivnih motenj pri ljudeh z visokim krvnim tlakom. Če pogledamo te specifične možganske regije, bi morda lahko predvideli, kdo bo v kontekstu visokega krvnega tlaka hitreje razvil izgubo spomina in demenco.”
Navaja tudi, da bi to lahko pomagalo raziskovalcem razviti natančno medicino, namenjeno najbolj ogroženim bolnikom. Podatki namreč razkrivajo, da vsak tretji Britanec živi z visokim krvnim tlakom. Več kot 850.000 pa jih ima neko obliko demence.
Prejšnje raziskave so pokazale, da lahko hipertenzija poveča tveganje za razvoj teh stanj. Zlasti se povečuje vaskularna demenca, ki je posledica slabega krvnega obtoka v možganih.
V najnovejši študiji, katere rezultate so objavili v reviji European Heart Journal, so uporabili posnetke možganov več kot 30.000 Britancev. S pregledovanjem genetskih podatkov so znanstveniki testirali, ali krvni tlak dejansko povzroča spremembe v določenih delih možganov. Odkrili so, da so spremembe v devetih delih možganov povezane s povišanim krvnim tlakom in slabšo kognitivno funkcijo.
VIR Foto: Pexels