Zakaj propadajo plodovi paprike, paradižnika in druge zelenjave?
Zakaj propadajo plodovi paprike, paradižnika in druge zelenjave? Odpadanje cvetov in plodov paprike, paradižnika, jajčevcev, kumar in drugih vrtnin je normalen pojav. Rastlina zavrže presežek, ko ne more nahraniti vseh. Ko pa pride do množičnega upada, je pridelek ogrožen. Do tega vodi veliko dejavnikov. Nekatere od njih je enostavno odpraviti.
Največkrat gre za stres rastlin, ki ga povzročajo temperatura, veter, vlaga, pa tudi napadi škodljivcev in pojav rastlinskih bolezni. Nekatere sorte in hibridi imajo to značilnost, da odvržejo več cvetov in plodov. V nekaterih primerih so plodovi ohlapno povezani s pecljem in odpadejo že ob najmanjšem dotiku, večinoma v obdobju začetka zorenja.
Kaj povzroča težavo?
Največji dejavnik je temperatura, ki vpliva na opraševanje cvetov, oploditev in mlade plodove. Vzrok so lahko nočne temperature nad 24 °C in pod 13 °C. K temu bodo pripomogla tudi močna temperaturna nihanja, zlasti ko se čez dan povzpnejo nad 35º ali padejo pod 10ºC. Pokrivanje nasadov s senčnimi mrežami lahko za različne odstotke zmanjša temperaturna nihanja in prodor sončne svetlobe.
Omenjene kulture imajo različne potrebe. Kumara potrebuje za normalno plodnost več vode kot paprika, jajčevec ali paradižnik, ki jim ustreza 70-odstotna vlažnost. Pri večji nasičenosti cvetni prah razpada, ni oploditve in pride do izgube pridelka.
Zalivanje s hladno vodo lahko za rastline kumar, paprike in jajčevcev deluje kot šok. Paradižnik je nekoliko bolj odporen. Pazimo, da zelenjave ne zalivamo direktno iz vodnjaka, bolje je, da jo čez noč pustimo v lončkih, da se temperatura izenači z okoljem.
Presežek ali pomanjkanje vode je lahko usodno. Prevelike količine onemogočajo dihanje korenin, izmenjavo snovi in absorpcijo hranil, in kadar je to težava, je povsem normalno, da rastlina zavrača cvetove in plodove. Suhi pogoji bodo prisilili rastlino v boj za preživetje. Za nastanek plodov je potrebna velika količina vode in ko je ni, poskuša rastlina vzpostaviti ravnovesje tako, da zavrne tiste, ki jih ne more zagotoviti. Pridelek redno zalivajte, vendar ne pretiravajte. Površino mulčite, da preprečite čezmerno izhlapevanje iz tal.
Sonce, prehrana in pregled pridelka
Za sajenje izberite sončno lego, saj ta zelenjava potrebuje svetlobo. Pri obrezovanju listov ne odstranjujte velikega števila naenkrat. Dovolj je, da odstranite dva do tri liste. Odstranite stebla, saj boste sicer imeli gosto, gosto zeleno maso, dovzetno za napade škodljivcev in pojav bolezni.
Bodite pozorni na rastlinsko prehrano. Kdaj se izvaja gnojenje, v kakšni količini in kakšna gnojila se uporabljajo. Naj rastline ne stradajo, a tudi ne pretiravajte. V času cvetenja in plodov zmanjšajte uporabo dušikovih gnojil. Za opraševanje in plodove so potrebni bor, kalij, kalcij in drugi minerali.
Redno pregledujte pridelke in se odzovite na prvi pojav škodljivcev in simptomov bolezni. Prej ko opazite spremembe, manj škode bo in lažje se boste zaščitili.