Zakaj se pri otrocih pojavi prezgodnja puberteta?

Puberteta je obdobje, ko se otroci fizično in čustveno razvijajo v mladeniče in mladenke. Običajno se začne dogajati v adolescenci. Povprečna starost deklic je 10 let, dečkov pa 11 let. Vendar se pri nekaterih otrocih pojavi tudi tako imenovana prezgodnja puberteta.

To pomeni, da se znaki pubertete pri deklicah pojavijo pred sedmim letom, pri dečkih pa pred devetim letom. Pri nekaterih otrocih so lahko simptomi le neprijetni, pri drugih je prezgodnja puberteta znak določene zdravstvene težave.

Kakšni so znaki prezgodnje pubertete?

Pri deklicah znaki prezgodnje pubertete vključujejo razvoj dojk pred sedmim ali osmim letom, začetek menstruacije pred 10. letom in hitra rast. Pri dečkih sta znaka prezgodnje pubertete povečanje mod ali penisa in hitra rast v višino. Pri deklicah in fantih lahko nekateri od naslednjih znakov kažejo na zgodnjo puberteto:

  • razvoj sramnih dlak,
  • dlake pod pazduho ali obrazu,
  • poglobljen glas,
  • pojav mozoljev ali aken,
  • povečano potenje.

Kako prezgodnja puberteta vpliva na otroke?

Ko se puberteta konča, se rast otrok običajno ustavi. Ker njihove kosti dozorijo in se rast kosti ustavi prej kot običajno, nezdravljeni otroci s prezgodnjo puberteto običajno ne dosežejo svoje polne višine. Po mnenju pediatrov je lahko zgodnje prehajanje v puberteto za otroke težavno tudi čustveno in socialno.

Dekleta so lahko zmedena in pogosto v zadregi, ker dobijo menstruacijo ali se jim povečajo prsi veliko pred svojimi vrstnicami. Tudi čustva in vedenje se lahko spremenijo pri otrocih s prezgodnjo puberteto. Dekleta lahko postanejo muhasta in razdražljiva, fantje bolj agresivni. V nekoliko redkejših primerih lahko razvijejo tudi svoji starosti neprimeren spolni nagon.

Kaj povzroča prezgodnjo puberteto?

Začetek pubertete sproži hipotalamus. To področje možganov signalizira hipofizi (žleza v velikosti graha v bližini možganskega dna) za sproščanje hormonov. Ti spodbujajo jajčnike (pri deklicah) ali moda (pri dečkih) za tvorbo spolnih hormonov. Najpogosteje, predvsem pri deklicah, pride do prezgodnje pubertete, ker možgani pošljejo signale prej, kot bi morali. Ni druge osnovne zdravstvene težave ali sprožilca. To se lahko pogosto zgodi tudi v družinah, ki so nagnjene k prezgodnji puberteti.

V izjemnih primerih je prezgodnja puberteta posledica resnejše zdravstvene težave, kot je tumor ali travma. Tudi težave s ščitnico ali jajčniki lahko povzročijo ta pojav. V teh primerih običajno obstajajo drugi simptomi, ki kažejo na resnejšo težavo. Pediatri poudarjajo, da je prezgodnja puberteta manj pogosta pri dečkih in je bolj verjetno povezana z drugo zdravstveno težavo. Pri petih odstotkih dečkov je to stanje podedovano.

Zdravnika je treba poiskati, če otrok kaže kakršne koli znake zgodnje pubertete pred sedmim ali osmim letom za deklice ali pred devetim letom za dečke.

VIR Foto: Pexels

Dodaj odgovor