Koliko gibanja potrebuje otrok dnevno za zdrav razvoj?
Otroci vse več časa preživijo pred zasloni, postaja vprašanje primerne telesne dejavnosti še posebej pomembno. Gibanje igra ključno vlogo pri fizičnem, duševnem in socialnem razvoju otrok, zato so smernice o dnevni količini gibanja nujne za zdravo otroštvo.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča, da se otroci, stari od 5 do 17 let, dnevno ukvarjajo z vsaj 60 minutami zmerne do intenzivne telesne dejavnosti. Ta vključuje igre na prostem, športne aktivnosti, tek, kolesarjenje in druge oblike gibanja, ki povečajo srčni utrip in okrepijo mišice. Poleg tega naj bi otroci vsaj trikrat tedensko izvajali vaje za krepitev mišic in kosti, kot so plezanje, skakanje ali vadba za moč.
Gibanje otrokom prinaša številne koristi. Poleg očitnih fizičnih prednosti, kot so boljša telesna pripravljenost, močnejše kosti in izboljšana koordinacija, pozitivno vpliva tudi na njihovo duševno zdravje. Otroci, ki se redno gibljejo, imajo manj težav s stresom, tesnobo in depresijo. Telesna dejavnost spodbuja tudi kognitivne funkcije, saj izboljšuje koncentracijo in sposobnost učenja.
Posledice pomanjkanja gibanja
Življenjski slog, ki vključuje preveč sedenja in premalo gibanja, lahko vodi v različne zdravstvene težave. Otroci, ki so premalo telesno dejavni, imajo večje tveganje za prekomerno telesno težo, slabšo telesno vzdržljivost in večjo možnost za razvoj kroničnih bolezni v odrasli dobi, kot so sladkorna bolezen tipa 2 in srčno-žilne bolezni. Poleg tega lahko premalo gibanja vpliva tudi na socialni razvoj otroka, saj fizična aktivnost pogosto vključuje skupinske igre in šport, ki pomagajo razvijati komunikacijske in sodelovalne spretnosti.
Starši in skrbniki igrajo ključno vlogo pri vzpodbujanju telesne dejavnosti otrok. Pomembno je, da so sami zgled in vključujejo gibanje v družinske aktivnosti, kot so skupni sprehodi, izleti v naravo ali kolesarjenje. Otroci naj imajo dostop do varnih in spodbudnih okolij za igro na prostem, šole in lokalne skupnosti pa lahko organizirajo dodatne športne dejavnosti in dogodke. Prav tako je pomembno omejiti čas, ki ga otroci preživijo pred zasloni, ter jih spodbuditi k aktivnemu preživljanju prostega časa.
Gibanje je ključno za zdrav razvoj otrok in bi moralo postati vsakodnevni del njihovega življenja. Ustrezna telesna dejavnost ne prispeva le k fizičnemu zdravju, temveč tudi k boljšemu počutju in kognitivnemu razvoju. Starši, učitelji in širša skupnost imajo pomembno vlogo pri spodbujanju otrok k aktivnemu življenjskemu slogu, saj bodo tako že v mladosti pridobili zdrave navade, ki jih bodo spremljale vse življenje.
Portal24; Foto: Pexels