Raziskava: Otroci s psi so bolj socialni in čustveno stabilni
Otroci, ki v zgodnjem otroštvu odraščajo v gospodinjstvu s psom, razvijajo boljšo socialno in čustveno inteligenco v primerjavi s tistimi, ki odraščajo brez hišnih ljubljenčkov. To ugotavlja raziskava, objavljena v znanstveni reviji Pediatric Research, ki jo je izvedla skupina strokovnjakov z inštituta Telethon Kids in Univerze Zahodne Avstralije.
V raziskavi so proučevali vprašalnike, ki jih je izpolnilo več kot 16.400 gospodinjstev z otroki, starimi med dvema in petimi leti. Raziskovalci so analizirali podatke, zbrane med letoma 2015 in 2018 v okviru študije Playce, pri tem pa upoštevali različne dejavnike, kot so starost, spol, spalne navade in stopnja izobrazbe staršev.
Med analiziranimi gospodinjstvi je bilo 686 takih, ki so imeli psa. Rezultati kažejo, da so otroci iz teh gospodinjstev imeli 23 odstotkov manjše tveganje za težave pri izražanju in prepoznavanju čustev ter socialnih interakcij.
Poleg tega je raziskava pokazala, da so imeli otroci, ki so odraščali s psom, 30 odstotkov manjšo verjetnost za razvoj asocialnega vedenja. Obenem so raziskovalci ugotovili, da je bila pri teh otrocih 40 odstotkov manjša verjetnost za težave pri interakciji z vrstniki ter 34 odstotkov večja verjetnost, da se bodo vedli socialno inteligentno in pozorno med igro. Prav tako so imeli otroci, ki so odraščali s psom, manj težav s čustvenim razvojem.
Vloga interakcije z ljubljenčkom
Izredna profesorica Hayley Christian, avtorica raziskave, poudarja, da so bili rezultati študije presenetljivi. „Pričakovali smo, da lastništvo psa prinaša nekatere vedenjske koristi za otroke, vendar smo bili presenečeni nad tem, kako pomemben vpliv ima že zgolj prisotnost psa v gospodinjstvu,“ je dejala.
Raziskava je tudi pokazala, da je bil vpliv psa na razvoj otroka močneje izražen pri tistih otrocih, ki so bili bolj vključeni v skrb za svojega hišnega ljubljenčka. Otroci, ki so s svojimi starši vsaj enkrat tedensko hodili na sprehode s psom, so imeli 36 odstotkov manjše tveganje za slabši socialni in čustveni razvoj v primerjavi s tistimi, ki so psa sprehajali manj pogosto.
Še izrazitejši učinek je bilo možno opaziti pri otrocih, ki so se s svojim psom igrali vsaj trikrat tedensko. Ti otroci so imeli kar 74 odstotkov večjo verjetnost, da se bodo redno obnašali bolj pozorno in skrbno kot otroci, ki so se igrali manj pogosto.
Možen vpliv na otrokov dolgoročni razvoj
Avtorji raziskave opozarjajo, da zaradi opazovalne narave študije ni mogoče natančno določiti mehanizma, s katerim lastništvo psa pozitivno vpliva na socialni in čustveni razvoj otroka.
Vendar rezultati nakazujejo, da lahko močna vez med otroki in njihovimi hišnimi ljubljenčki vpliva na otrokovo splošno dobro počutje. „Dobrodošlica psa v družino je lahko koristna za otrokov razvoj in njegovo celostno blagostanje,“ dodaja Christian.
Raziskovalci predlagajo, da bi nadaljnje študije morale oceniti, kakšen vpliv imajo različne vrste hišnih ljubljenčkov na otrokov razvoj ter kako se otrokova navezanost na ljubljenčka razvija skozi celotno življenje.
Portal24; Foto: Pexels